Windows7'nin Hayatımızı Kolaylaştıracak Özellikleri..

windows 7

Microsoft’un yeni işletim sistemine bir an önce kavuşmak için henüz heyecanlanmıyorsanız, bu yazıyı okuduktan sonra “Nerede kaldı bu Windows 7 “?” diyeceksiniz.

 

 

Kolayca DVD Yazın

DVD ve CD yazma işlemi şimdi hayli ilkel gelebilir, ancak farkında olmadığımız bir gerçek, ISO yazdırma işleminin yıllardır Windows’ta bulunmadığı. Nihayet Windows 7 ile birlikte ISO dosyalarını sadece bir çift tık ile uygun ortama yazdırabileceğiz.

Peki bu özellik gerçek hayatta ne işimize yarayacak?

Yanıt:
Google’da “ISO yazdırma programı” keyword’ünün kıymeti azalacak.

————–

nal PC ile Barışık İşletim Sistemi

Microsoft’un Virtual PC programı, kendi sanal sabit disklerini VHD dosyası şeklinde oluşturuyor. Windows 7 sayesinde ise bu dosyalara doğrudan erişim mümkün hale geliyor.

Start’a tıklayıp diskmgmt.msc yazın ve Enter’a basın. Action -> Attach VHD yolunu izleyip yüklemek istediğiniz dosyayı belirleyin. İlgili dosya, Explorer içerisinde tıpkı diğer diskler gibi erişilip kopyalanabilen bir sanal disk olarak açılsın.

Peki bu özellik gerçek hayatta ne işimize yarayacak?

Yanıt: Virtual PC kullanıcılarına bu soruyu yönelttik, yanıt bekliyoruz(!).

———–

Uygulamaları Kilitleyin

Bilgisayarınızda sanal terör estiren misafir kullanıcıların yüklediği abuk subuk programlardan gına geldiyse, imdadınıza yine Windows 7′nin yeni özelliği AppLocker yetişecek.

GPEDIT.MSC‘yi çalıştırıp Computer Configuration -> Windows Settings -> Security Settings -> Application Control Policies -> AppLocker yolunu izleyerek istemediğiniz yayıncıların uygulamalarını kolayca engelleyebilirsiniz.

Peki bu engellemeler gerçek hayatta ne işimize yarayacak?

Yanıt: Bilgisayarı açtığınızda masaüstünde ilk defa gördüğünüz bir programın ne işe yaradığını çözmek zorunda kalmayacaksınız.

———

 

Kurtarma Diski Oluşturun

Windows 7′nin son sürümü çıktığında elbette betadan çok daha uyumlu bir halde olacak. Ancak yine de karşılaşabileceğiniz sorunlar olabilir. Özellikle internetten indirdiğiniz bir Windows 7 sürümü kullanıyorsanız(şimdi olduğu gibi), vakit kaybetmeden bir sistem kurtarma diski oluşturmanızda fayda var.

Start -> Maintenance -> Create a System Repair Disc yolunu izleyin ve kendi Windows 7 kurtarma diskinizi oluşturun.

Peki bu disk gerçek hayatta ne işimize yarayacak?

Yanıt: Yan komşuya gidip, “Hacı bana acil bi’ Windows 7 çeksene” gibi muhabbetlere girmenize gerek kalmayacak.

———–

Gelişmiş Hesap Makinesi

Hesap makinesi deyip geçmeyin; Windows 7‘nin yeni uygulaması istatistik ve programcı görünüm seçenekleriye yeni modlar sunarken, seçenekler arasında birçok farklı birim çevirme imkanları ve zaman hesaplamaları da bulunuyor.

Kısacası basit görünümüne aldanıp, yeni hesap makinesini iyice kurcalamadan geçmemenizde fayda var.

Peki bu uygulama gerçek hayatta ne işimize yarayacak?

Yanıt: “Baba vallahi matematik çalışıyorum” tadında mazeretler çok daha derin anlamlar kazanacak.

——

Devir Projektör Devri

Bir zamanların ultra lüks teknolojik gereçleri arasında olan projektörler, artık dizüstü bilgisayarların has arkadaşı haline geldi. Microsoft da bu duruma uyum göstererek, ekranlar arası geçişi tek bir kısayola indirgedi.

Win+P kısayolunu kullanarak ekranlar arasında geçiş yapabilir ya da DisplaySwitch.exe‘yi çalıştırarak tercih ettiğiniz ekranı seçebilirsiniz.

Peki bu geçişler gerçek hayatta ne işimize yarayacak?

Yanıt: Ofiste yaptığınız sunumlarda doğru ekranı bulmakla ilgili sorunlarınız tarihe karışacak.

—————–

Daha Güvenli Sistem Kurtarma

Windows’un Sistem Kurtarma aracını bugüne kadar endişe içerisinde kullanmış olabilirsiniz. Zira elinin pek ayarı olmayan bu aracın, hangi uygulamaları kurtarıp hangi sürücüleri etkileyeceği belli olmuyor.

Ancak Windows 7′de işler değişiyor. Computer’a sağ tıklayıp Properties’i seçin. System Protection -> System Restore -> Next yoluyla istediğiniz kurtarma noktasını belirleyin. “Scan for affected programs” ile Windows’un hangi programları ve sürücüleri sileceğini veya kurtaracağını görmeniz artık mümkün.

Peki bu özellik gerçek hayatta ne işimize yarayacak?

Yanıt: Körü körüne değil, bilinçli, aydınlık, ışıl ışıl bir sistem kurtarma yapabileceksiniz.

———-

Ekranınızı Ayarlayın

Monitörünüzden ekran kartı ayarlarınıza kadar birçok nedenle renkleriniz farklılık gösterebilir. Ancak birçok kullanıcı, Windows’un varsayılan renk profilini kullanır. Bu da iyi göründüğünü düşündüğünüz fotoğrafların hayal kırıklığı yaşatmasına neden oluyor.

Windows 7 ise bu sorunu Display Colour Calibration Wizard ile çözüyor. Aydınlık, kontrast ve renk ayarlarınızı düzgün şekilde yapmanızı sağlayan araç, ayrıca ClearType tarayıcı ile de metinlerin netliğini dengeliyor. Aracı Start’a tıklayıp, DCCW yazıp Enter’a basarak deneyebilirsiniz.

Peki bu ayarlar gerçek hayatta ne işimize yarayacak?

Yanıt: Ekranınıza güvenip Facebook’a yüklediğiniz sanatsal bir çalışma yüzünden elâleme rezil olmayacaksınız.

———-

Otomatik Temizlik

Bilgisayarınıza veba gibi çöken davetsiz misafirler, bilgisayarınıza tuhaf programlar yükleyip, önemli dosyaları silerek ciddi sıkıntılara neden olabilir. Microsoft bu noktada PC Safeguard ile derdinize çare sunuyor.

Misafirlerinize yine giriş yapıp oyun oynama, internette gezme ve MSN sohbetleri gibi günlük işlerini yapma imkanı tanıyıp, sonrasında yaptıkları tüm değişikliği geri alma şansı tanıyan Windows 7‘nin PC Safeguard özelliğini şu yolla deneyebilirsiniz:

Control Panel -> User Accounts and Family Safety -> User Accounts -> Manage another account -> Create a new account yolunu izleyin. Hesap adını belirleyip Create tuşuna tıklayın. Hesaba tıklayarak Set Up PC Safeguard -> Turn on PC Safeguard -> Apply yolunu izleyin.

Bu kullanıcıyla giriş yaptığınızda, yaptığınız her işlemin çıkışta silinip yok edildiğini huzurla gözlemleyebilirsiniz.Peki PC Safeguard gerçek hayatta ne işimize yarayacak?

Yanıt: Mazot 1 YTL olacak, halk huzura erecek. :) :) :)

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !